Како и како да се третира ослабената потенција кај маж дома (лекови и лекови)

Понекогаш може да биде потребен третман за потенција не само за стар маж, туку и за млад човек. Не секогаш зборуваме за целосна импотенција: често мислиме на делумна еректилна дисфункција, односно доаѓа до слабеење на ерекцијата, што доведува до неможност да се спроведе квалитетен сексуален однос. Во материјалот ќе го допреме прашањето како да се излечи слабата потенција кај мажите со домашни и народни методи.

Зголемување на потенцијата со помош на спортски и народни лекови

Лекови или афродизијаци од храна

Се верува дека најефективни се лековите. Но, треба да се има на ум дека тие треба да се користат само под надзор на лекар. Тоа се познати лекови како што се инхибиторите на PDE-5 произведени во САД и Германија и слични стимуланси за потенција. Некои од нив имаат терапевтски ефект, останатите или се користат еднаш или се вклучени во терапевтскиот режим.

Но, обичната храна може да помогне во неотворени случаи. Наместо тоа, навремено прилагодена исхрана. Каква храна треба да јаде мажот за да го подобри здравјето, а со тоа и потенцијата, како и да го зголеми либидото? Како да се лекува слабата потенција со правилна храна? Таков список постои и се оправда во многу случаи:

 • Јаткасти плодови (особено со мед).
 • Лук.
 • Рибизла.
 • Семки од тиква.
 • Аспарагус.
 • Банани.
 • Целер.
 • цилинтро.
 • Ѓумбир.
 • Зачини од природно потекло.

Генерално, храната која содржи селен и цинк се смета за афродизијак. Овие елементи во трагови и аминокиселини корисни за машката моќ се исто така изобилни во свежата морска храна. Подобро е да го замените масното месо со нив, а пржените компири и производите од брашно ќе ја напуштат масата во корист на леќата или овесната каша. За да ја зголемите потенцијата, во исхраната треба да вклучите изобилство овошје и зеленчук, а наместо кафе, да уживате во свежи сокови и зелен чај. Пред сè, способноста да се биде ефикасен во кревет или легнување, жалејќи се за принудната импотенција, зависи од човекот и неговата одговорност за сопственото тело.

За да се зголеми потенцијата, мажот треба да ја прилагоди исхраната

Спорт - машка моќ

Потенцијата, чиј третман е возможен со многу методи, се зајакнува, вклучително и со помош на специјални физички вежби. Озлогласената водителка често инсистира на овој факт во нејзините популарни програми за машкото здравје. Значи, инсуфициенцијата на потенцијата кај мажите се третира со следните вежби:

 • Сквотови. Постојат два начини на кои можете совршено да ја третирате слабата потенција. Прво, стимулацијата на мускулот на анусот помага. За да го направите ова, затегнете го мускулот додека седите на потпетици или на стол со исправен грб и благо наведната глава. Лицето, рацете и другите делови од телото треба да бидат опуштени. Времетраењето на периодите на напнатост треба да биде помеѓу 1 и 3 секунди. Самата вежба трае 10 минути. Второ, следниот метод може да помогне и во лекувањето на проблемите со потенцијата, но треба да се има на ум дека мажите над 50 години вежбата ја користат со претпазливост. Во оваа варијанта треба полека да чучнете, од почетната положба, да стоите на малку раздвоени нозе, истовремено да го напрегате аналниот мускул и додека се враќате во претходната положба, да го опуштите.
 • Одење. Помага да се врати машката потенција долго одење. Само чекорот треба да биде брз, со брзина од 5 km за 50 минути. Овој метод е позициониран како лекување на намалување на потенцијата преку подобрување на циркулацијата на крвта во ингвиналниот регион. Добредојдено е и шетањето на лице место - таканаречениот параден чекор. Оваа вежба вклучува кревање на колена високо.
 • Трчај. За да може потенцијата на мажот да ги задоволи него и неговата партнерка, сличен метод на лекување е исто така соодветен. Треба да бегате од автопат и претпријатија, идеално - во парк или шума. Овде не се потребни записи за брзина - се препорачува бавно трчање.

Вежбите можат да бидат разновидни: можете да ги стискате мускулите на анусот од лежечка положба, наизменично одење со замавнувања на нозете и да трчате додека стоите во место.

Зајакнувањето на машката сила е олеснето со посебни физички вежби, како што се сквотови.

Природата на спасување

Од античко време, постојат народни рецепти за лекување на многу болести, вклучително и за лекување на потенцијата. Многу од нив често се споменуваат во популарната и корисна здравствена програма. Народните лекови се пренесуваат од уста на уста, а некои од нив се претставени во овој материјал:

 • Ѓумбир. Магичниот корен е способен да излечи многу болести. Дејствува како општ тоник и е особено добар за еректилна дисфункција. Ѓумбирот може да се додаде во чај, јадења како зачини, да се прават тинктури и лушпи и да се бања со него.
 • Женшен. Ова е најпознатата компонента на машката алкохолна тинктура. За ова, 2 см од коренот се внесуваат со алкохол за еден ден. Само 50 g на ден - и сексуалната импотенција ќе се отстрани како со рака.
 • Дабови кора. Се мачи во водена бања и се користи како лековита лушпа.
 • Алое. Ослабената потенција можете да ја третирате со мелем од алое, црвено вино и мед. Смесата се става на темно место 7 дена. Потоа, откако ќе се процедат, пијат по една лажичка три пати на ден во период од околу еден месец.
 • Дубровничка трева. Оваа компонента во износ од три лажици. л. треба да се прелие со врела вода и по 40 минути инфузија да се нанесува четири пати на ден. Земете го лекот не повеќе од 4 лажици. л. наеднаш. Курсот е половина месец.
 • Воздух. За една чаша зовриена вода потребни се само 20 g каламус. По осумчасовна инфузија на темно место, земете 2 лажици. л. три пати на ден пред јадење. Покрај тоа, коренот на растението понекогаш може да се џвака.
 • Коприва. Оваа тврдоглава билка не се користи само за лекување на разни болести, туку и во случај кога мажот е летаргичен во кревет, може да помогне и. Копривата прави одлична салата ако на неа додадете варено јајце и пердуви од кромид, како и еден вид десерт кој вклучува вино од грозје, семе од коприва и мед. Лекот се зема редовно пред јадење, а слаба потенција - како што никогаш не се случило, мажот ќе биде буден и силен.
 • Билни тинктури. Покрај овие билки, за третман на слабите ерекции кај мажите, лушпи од цветови од глог, св. Третманот со билки не носи брз, туку траен резултат.
Додавањето корен од ѓумбир во исхраната ќе му помогне на мажот со еректилна дисфункција

Исто така, за третман на ослабена моќ, се користи мумија, која се раствора во топла вода (2 g од супстанцијата на 10 лажици вода). Земете една лажица пред јадење за една деценија.

Водата е исто така природен елемент, соодветно, ако се користи правилно, може да донесе лековито дејство. На пример, при третман на слаба потенција, се користат контрастни бањи (седење 15 секунди во топла и ладна вода, бањи со шишарки, инфузии од камилица и ловор додадени во фонтот).

Важно е да се запамети дека народните рецепти не се секогаш безбедни и можат да предизвикаат негативни последици за мажот, па затоа е потребна прелиминарна консултација со лекар.

Општи совети

Потенцијата може да ослабне ако мажот води лош, ирационален начин на живот. Затоа, пред да се грижи за тоа како да ја третира слабата ерекција, мажот треба да размисли што доведе до непристојна ситуација. Секако, пред сè, треба да се откажете од лошите навики и ѓубрето, тешката храна, да се движите повеќе и да спиете доволно - најмалку 7-8 часа на ден. Неопходно е да се минимизираат последиците од физичката неактивност со тоа што ќе започнете активно да се движите, да изгубите тежина. Ова е лесно да се направи со едноставно откажување од лифтови и автомобили. Природно, за да се излечи ослабената потенција, човекот треба да го елиминира стресот од својот живот.

Постојат многу методи на лекување, а најдобро е комплексно да се пристапи кон решавањето на проблемот, тогаш мажот ќе остане млад, здрав и полн со сила долго време.